Projekt byl zahájen v prosinci 2023 a během jeho dvouleté realizace proběhnou na území MAS výukové programy na základních školách zaměřené na změny klimatu, školení pro pedagogy, osvětové semináře pro laickou veřejnost i pracovníky veřejné správy a zástupce samospráv. Během projektového období vznikne také dotační program pro mládež, v rámci kterého budou moci žáci a studenti realizovat své náměty na opatření, která mají vést ke zmírnění dopadu změn klimatu.
Cílem projektu je zlepšit klíčové kompetence žáků základních škol, mládeže, pedagogických a nepedagogických pracovníků, laické veřejnosti, pracovníků veřejné správy a samosprávy z území MAS Podřipsko v souvislostech změny klimatu. MAS tímto projektem reaguje na aktuální palčivé téma, které se nese napříč společností a má za důsledky „hmatatelné“ dopady jako jsou např. proměny krajiny, extrémní výkyvy počasí a další.
Cílem projektu není „jen“ poskytnout odborné znalosti a souvislosti v daném tématu, ale především podpořit zapojené účastníky v participaci a aktivním jednání ve prospěch životního prostředí v našem regionu.
V rámci projektu realizujeme tyto aktivity:
- Vzdělávací programy pro žáky
V rámci projektu jsme připravili vzdělávací programy převážně pro žáky 2.st. ZŠ. Programy přináší témata klimatické změny v kontextu s vybranými oblastmi, která se mohou studentů osobně dotýkat a jsou jim blízká. Programy si mohou jednotlivé školy volit dle svých potřeb a aktuálního zájmu.
programy naleznete zde: Výukové programy
- Podpora pedagogů
Podpora pedagogů v klimatickém vzdělávání probíhá formou praktických, metodických seminářů. Učitelé se mohou těšit na představení vybraných ověřených programů a na to, jak tyto programy pracují s klimatickými tématy a jak je zapojují do praxe. Seznámí se mimo jiné s celonárodním programem Škola pro udržitelný život, metodickým portálem Učím o klimatu nebo si na vlastní kůži zažijí Učení venku. První termíny seminářů jsou již na světě, zapište si 🙂
26. 3. 2024 – Škola pro udržitelný život – pozvánka
25. 4. 2024 – Učím o klimatu – pozvánka
22. 5. 2024 – Učíme venku a bádáme v zahradě – pozvánka
24.9.2024 – Workshop Jak na badatelství aneb Otevřete dveře do světa bádání!! – pozvánka
14. 11. 2024 – Workshop Stavitelé měst aneb jak na adaptaci měst na změnu klimatu s dětmi – pozvánka
- Školní fóra
Školní fóra aneb mládež v akci. Chcete podpořit studenty a žáky v participaci a rozhodovacích procesech? Chcete zapojit mládež do dění v jejich okolí? Chcete, aby studenti zažili úspěch z realizace konkrétní změny, kterou sami navrhli?
Pak jsou školní fóra tím nejlepším nástrojem, jak studenty motivovat k akci. My vás celou akcí provedeme, nabídneme propracovanou a vyzkoušenou metodiku a co víc….?!! Aktuálně tvoříme dotační program, který budete moci se svou třídou využít k přímé realizaci změn a návrhů, které ze školních fór vzejdou. Zde se můžete seznámit s metodikou školních fór Metodický list – Jak na školní fóra
Zde se můžete podívat na reportáž o fórech https://www.youtube.com/watch?v=iFC8eI8uigg
- Podpora politiků a veřejnosti
Podpora politiků a veřejnosti proběhne formou praktických seminářů a konzultací. Na seminářích vám poradíme, jak uspořit energie v domácnostech, jaké výzvy a dotační programy od státního aparátu můžete k těmto opatřením využít a jak naložit s vaší individuální situací v této věci. Semináře budou mít charakter praktických konzultací a proběhnou postupně v těchto obcích: Straškov – Vodochody, Ledčice, Hrobce, Bechlín, Hoštka, Brozany nad Ohří, Bohušovice nad Ohří, Libkovice pod Řípem, Roudnice nad Labem a Štětí. Konkrétní termíny uvedeme s dostatečným předstihem před realizací jednotlivých seminářů.
Pro širokou veřejnost vznikne osvětová brožura a videa motivující k šetrnému osobnímu spotřebitelství.